Senex Dernek araştırmacıları tarafından Raoul Wallenberg Enstitüsü Türkiye programı desteğiyle geliştirilen SOLIS-e programı 29 Mart 2021 Pazartesi 13.30-14.40 saatleri arasında tanıtılacak. Seminer ücretsiz ve ilgililere açık gerçekleştirilecek. Zoom üzerinden yapılacak programa Meeting ID: 6599 9240 adresinden ulaşabilirsiniz. 

 

 

 

Antalya Yaşlılık Araştırması (AYA) her 3 senede bir gerçekleştirilen Türkiye’nin tek boylamsal yaşlanma araştırmasıdır. AYA üçüncü dönemi, 1 Aralık 2019 tarihinde başlamış ve 25 Şubat 2020 tarihinde tamamlanmıştır.

AYA üçüncü dönem araştırmasının ilk bulguları 23 Ekim 2020 tarihinde araştırma koordinatörü Doç.Dr. Özgür Arun tarafından sunulmuştur. “Ön Bulgular ve Yerel Yönetimlere Öneriler” başlıklı atölye çalışmasında aşağıdaki sorular ele alınmıştır;

1. Bir kent nasıl yaşlanır?

2. Yaşlananlar kenti nasıl kullanıyorlar?

3. Yaşlı hakları, yaş ayrımcılığı ve ihlaller: Yerel yönetimler ne yapmalı?

Çevrimiçi (online) gerçekleştirilen tartışmalara 65 ilgili katılmıştır.

Senex Dernek, Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi, Alternatif Bilişim Derneği ve NetLab işbirliğiyle 23 Nisan 2020 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen atölye çalışmasında “Dijital Kültür, Dijital Eşitsizlikler ve Yaşlanma” çalışma grubu yeni çıkaracakları kitapları hakkında görüş alışverişinde bulundu. Prof.Dr. Mutlu Binark ve Doç.Dr. Özgür Arun’un girişmiyle 2018 yılında kurulan çalışma grubu,  atölye çalışmalarının yanında, teknik geziler, kongre oturumları ve panel gibi çok sayıda akademik faaliyet gerçekleştirdi.

Çalışma grubu çevrimiçi buluşmasında Alternatif Bilişm derneği tarafından yayımlanan kitaplarının içeriği hakkında güncel önerileri ele aldı. Bu kitaba ulaşmak için lütfen bağlantıyı tıklayınız.

Senex Dernek ile NüfusBilim Derneği işbirliğinde 23-24 Ocak 2020 tarihlerinde düzenlenen atölye çalışmasında, nüfus bilimin temel kavramları, doğurganlık, yaş ve cinsiyet, ölümlülük, göç analizleri hakkında tartışmalar gerçekleştirildi. Doç.Dr. Sutay Yavuz’un eğitmenliğini yaptığı atölye çalışması Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü bünyesinde hayata geçirildi. Yaşlanma çalışan 14 genç araştırmacının yer aldığı atölye sonunda katılımcılara sertifikaları sunuldu.

Senex Dernek tarafından, Alternatif Bilişim Derneği, Finike Belediyesi ve Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle 3 Kasım 2019 Pazar günü Finike Ziraat Odasında, “Mobil Telefonlar ve İnternetle Yaşamak: Değişen Yaşamlar, Olanaklar ve Çevrimiçi Güvenlik” başlığında atölye çalışması düzenlenmiştir. Atölye çalışması Erdem Alper Turan tarafından gerçekleştirilmiş; akıllı telefonlar üzerinden güvenli internet kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında katılımcılarla uygulamalı çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Koordinatörlüğünü Hacettepe Üniversitesi’nden Prof.Dr. Mutlu Binark ve Akdeniz Üniversitesi’nden Doç.Dr. Özgür Arun’un yaptığı atölye çalışmalarına Finike Belediyesi işbirliğiyle devam edilmesi planlanmaktadır. Finike Belediyesi başkan yardımcısı Mimar Sıdıka Gökyar’ın da katıldığı atölye çalışmasında Finike ilçe merkezinden ve köylerinden gelen çok sayıda ilgili yer almıştır.